Bulgarian

sâmbătă, 1 februarie 2014

HANDBAL (F): STIINTA BACAU-HCF PIATRA NEAMT 27-20 (14-4)

Am suflat peste lumânări!

Ascunsă  în Sala Orizont a Universităţii băcăuane (pentru că ploaia şi zăpada nu  iubesc handbalistele, închizând Sala Sporturilor, până ce bugetul comunităţii îi va înlocui complet acoperişul) partida de handbal feminin ŞTIINŢA-HCF Piatra Neamţ a oferit un moment rarisim, observabil precum Cometa Halley. In min.27 si 18 secunde al reprizei secunde, scorul indica 27-18 (!) în favoarea echipei antrenate de profesorii Costel Oprea şi Constantin Hornea. Ce fusese până atunci era întrucâtva previzibil, ţinând cont de diferenţa de valoare arătată în tur de cele două formaţii. O primă repriză, în care oaspetele au dat impresia că se antrenează cu telefericul, deasupra Ceahlăului, marcând doar 4 goluri, pentru că portarul  Bianca Dospinescu a ales să-şi sărbătorească ziua de naştere, stingându-le aruncările timide de la 7 şi 9 metri, aşa cum sufli peste lumânările unui tort aniversar. Studentele au marcat cum şi prin cine au vrut, având-o în prim-plan, ca de obicei, pe Lăcrămioara Cîlici (pâna în final, i-a ieşit şi norma de 10 goluri din 11 aruncări). După pauză, băcăuancele şi-au amintit că au în lot şi câteva junioare, iar până prin etapa a 5-a, când urmează la rând echipele din deal, pot fi folosite fără regrete. Evident, încleştarea din teren  s-a strâns ca o horă moldovenească, iar proporţiile scorului s-au micşorat. La sfârşit, diferenţa înregistrată (27-20) nu a mai supărat pe nimeni...Pentru că asta era şi miza jocului, să nu fie mai mare tristeţea învinsului decât bucuria învingătorului! De când Romanul a devenit capitala Moldovei în materie de handbal feminin, în jurul oraşului lui Max Blecher şi Brunea-Fox (părintele reportajului gazetăresc românesc), înfrângerile sunt primite cu îngăduinţă, iar victoriile cu seninătate.