Bulgarian

sâmbătă, 5 octombrie 2013

Handbal (F): STIINTA BACAU-Rapid Bucuresti 32-29 (15-16)

Fata care va fi furată

Lacrămioara Cîlici e doar în acte. Pe teren, e domnişoara Pogany. Ii trebuie doar un meşter în şlefuire, care să scoată aurul la suprafaţă. E una dintre fetele care au tot mai multe şanse să nu mai ajungă acasă decât dacă Galatiul natal va avea o tresărire de orgoliu şi va suna goarna după toate sirenele lansate în lume. Ana-Maria Horobeţ, Cornelia Ţocu, Mirela Vîlcu sunt numele care îţi rămân in minte ca valurile Dunării. Lăcrămioara Cîlici are şnur de amiral pe care ni-l arată din când în când, ca să nu avem rău de mare. Cu fetele Rapidului odihnite în primele două etape pentru meciul de la Bacău, partida Ştiinţei nu a fost facilă. Vreme de o repriză, bucureştencele s-au dorit pretendente la revenirea în primul eşalon. A rezultat un joc de balanţă, echilibrat prin intervenţiile de senzaţie ale Biancăi Dospinescu (echipată, din nou, în costumul Omului Păianjen) şi ratările noastre exasperante de la 7 metri. Pauza ne-a adus  prima repriză pierdută (15-16) în actualul sezon de către elevele antrenorilor C.Oprea (acesta a absentat motivat, fiind plecat cu echipa de junioare II, în turneu la Galaţi)-G.Hornea, dar vivacitatea nucleului Cîlici-Cârligeanu, cu rază de acţiune în faţa adversarelor (o mutare şahistă !), ne-a păstrat optimismul intact, cunoscut fiind faptul că, de regulă, după 40 de minute, toate garniturile CFR-ului, şi cele de pe linie, şi cele din competiţii, se sufocă...In repriza secundă, Lăcrămioara Cîlici şi-a reluat traseele spre gol (10 reuşite!), Mirela Vîlcu s-a descătuşat mai uşor de brâul cu care au întâmpinat-o giuleştencele, iar extremele Paula Ababei şi Mădălina Roşu (ambele cu câte 4 goluri) au reuşit să se strecoare pe sub uşa zăvorâtă de giuleştence în prima parte. La final, un 32-29 logic şi tonic, precum o întâlnire cu profesorul Alexandru Acsinte, abia întors de la o sfiinţire a handbalului în Ţara Sfântă...Ştiinţa visează frumos, dar nopţile lungi şi reci de-abia acum urmează, când începem să ne dorim victoriile cu orice preţ !