duminică, 16 septembrie 2018

HANDBAL (F): STIINTA BACAU-HC Dunarea Braila II 24-24 (16-10)

DEPARTE DE... APROAPE
*STIINTA BACAU-HC Dunarea Braila II 24-24 (16-10)

Judecand dupa cele intamplate in prima etapa a noului sezon (cand formatia braileana a castigat la Constanta, iar bacauancele au pierdut, pe teren propriu, cu HCF Piatra Neamt), nimeni nu se astepta ca studentele sa aiba un joc facil cu junioarele de pe malurile Dunarii. Totusi, studentele au inceput excelent partida (ca si pe cea anterioara), desprinzandu-se rapid. Dupa ce oaspetele (antr.Cristi Preda) au deschis scorul prin Stefania Epureanu, au venit golurile la foc-automat ale Iuliei Faig si Crinei Croitoru (ambele, cate doua) si Ioanei Manoila (din nou, mintea limpede a Bacaului, jucatoarea capabila sa ordoneze jocul gazdelor). Si tabela a curs frumos in favoarea echipei antrenate de prof.Ion Arsene si Georgiana Vantu, precum canotcile lui Patzaichin, pe un brat al Dunarii destul de linistit, intre reusite facandu-si loc si cea a Dianei Uricaru, din poarta in poarta: 7-2, 13-7, 14-8, 16-10 (scor la pauza). Asadar, o diferenta de scor care ar fi trebuit sa fie incurajatoare si suficienta pentru conservarea unei avantaj, numai ca, la reluare, dupa 18-13, bacauancele incep sa-si piarda din concentrare (mai ales, pe faza de atac, unde se rateaza si cateva aruncari de la 7 metri), oaspetele capata curaj si, fireste, toata agoniseala din prima repriza se risipeste ca dupa farmece. Se face 22-20, apoi 22-22 si chiar 23-24, in ultimele doua minute! Vine, insa, golul egalizator al Ionelei Ciobanu si tabela intepeneste la 24-24, pe atacul brailencelor... Un egal pentru care nu stii daca e cazul sa te bucuri ori sa te incrunti, realizand ca pe fondul unui joc in crestere al gazdelor, victoriile sunt, totusi, greu de obtinut. Pentru Stiinta, au marcat: Manoila- 7 goluri, Ciobanu 6, Grigoriu 4, Faig 3, Croitoru 2, Versescu 1, Uricaru 1.